Poradnik dla mieszkańców Trzebini w kontekście powstających zapadlisk

 

W związku z zagrożeniem życia i mienia spowodowanego przez powstające zapadliska na terenie Trzebini, opracowaliśmy krótki poradnik dotyczący sposobu określenia możliwości wystąpienia zapadliska lub innej szkody górniczej, a także działań jakie można podjąć w tej sprawie. Podpowiadamy jak rozpoznać miejsce gdzie powstanie zapadlisko.

 

CO MIESZKANIEC TRZEBINI MOŻE ZROBIĆ SAM?

 

 

 1. SPRAWDŹ W PROSTY SPOSÓB CZY TWOJA DZIAŁKA ZNAJDUJE SIĘ NA OBSZARZE ZAGROŻONYM POWSTANIEM ZAPADLISK

Kliknij w LINK do interaktywnej mapy zagrożeń zapadliskami, na której należy wyszukać swoją posesję i sprawdzić czy znajduje się ona na OBSZARZE ZAGROŻONYM POWSTANIEM ZAPADLISK.

PAMIĘTAJ, to jest tylko mapa poglądowa, to że działka nie jest zaznaczona na czerwono, nie znaczy, że nie ma na niej w ogóle zagrożenia. Dokładną weryfikację powinno przeprowadzić się m. in. w oparciu o archiwalne materiały górnicze lub badania geofizyczne.

 

 1. BĄDŹ OSTROŻNY

Zapadliska głównie powstają:

 • po nagłych i intensywnych opadach deszczu
 • w miejscach punktowej, wzmożonej infiltracji wód w ziemię – np. przy wylocie z rynny
 • na lokalnych obniżeniach terenu, gdzie może gromadzić się woda spływając wraz ze spadkiem terenu

 

 1. CODZIENNIE OBSERWUJ POSESJĘ (SZCZEGÓLNIE PO INTENSYWNYCH LUB DŁUGOTRWAŁYCH OPADACH DESZCZU)

Zwracaj uwagę na:

 • Miejscowe ugięcia lub obniżenia terenu i drobne szczeliny na powierzchni gruntu układające się koncentrycznie  
 • Niewielkie ubytki w ziemi (jak po wbiciu szpadla lub ślady po zaparkowaniu samochodu), które mimo zasypywania pojawiają się (zwłaszcza po deszczach) na nowo. 
 • Szczeliny i spękania gruntu - podłużne szczeliny w ziemi, biegnące zwykle równolegle do siebie, przy czym po jednej stronie spękania grunt może być zauważalnie obniżony
 • Deformacje elementów małej architektury - rozjeżdżanie się kostki brukowej na parkingach lub drogach dojazdowych, przechylenie płotów, ławek czy bram wjazdowych. Jeśli brama wjazdowa nagle otwiera i zamyka się zbyt trudno (jakby „blokowała się”) lub jest problem z zamknięciem z powodu nagłej zwiększonej odległości pomiędzy jej skrzydłami to również może świadczyć o trwającym procesie deformacji terenu (podobnie dla furtek). 
 • Uszkodzenia budynków - wszelkie spękania pojawiające się na elewacjach budynków zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych, a także ich odchylenia od pionu.

Wykonaj ich dokumentację fotograficzną (wykonywanie zdjęcia co dzień lub dwa) w celu sprawdzenia czy zaobserwowane zjawisko zaczyna się pogłębiać, powiększać.

 

 1. NIE CZEKAJ, DZIAŁAJ
 • Skontaktuj się ze specjalistami.

W razie pytań i obaw zachęcamy do kontaktu poprzez adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z opisem szkody/sytuacji (najlepiej z dokumentacją zdjęciową).

Dzięki naszej fachowej wiedzy i znajomości zagadnienia określimy skalę potencjalnego zagrożenia!

WSTĘPNA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA!

 • Specjalistyczna analiza powinna być podparta poniższymi opracowaniami:

Obligatoryjne - opinia geologiczno-górnicza dokładnie określająca parametry eksploatacji prowadzonej pod nieruchomością.

W zależności od wniosków płynących z opinii geologiczno-górniczej - Badania geofizyczne połączone z badaniami geotechnicznymi

 1. DECYDUJ JAKIE PODMIOTY POWINNY INTERWENIOWAĆ W TWOJEJ SZKODZIE
 • Kancelaria  prawna  - pomoże uzyskać odszkodowanie i weźmie na siebie koszt badań i pomiarów.
 • Spółka Restrukturyzacji Kopalń

W przypadku wystąpienia zapadliska należy je bezzwłocznie zgłosić do organów administracji geologicznej tj. Państwowego Instytutu Geologicznego  i górniczej tj. Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

 

       6. POBIERZ WERSJĘ PORADNIKA DO DRUKU UMIESZCZONĄ W ZAŁĄCZNIKU PONIŻEJ

 

YMEDIA.pl